Zrywamy z tradycją wrześniowych spływów kajakowych na rzecz wypraw rowerowych. Ale to dopiero w przyszłym roku szkolnym – z uwagi na drobne kłopoty natury ortopedycznej w tym roku zaczniemy od lekkiego spaceru. Zapraszamy zatem na zbiór borowika wrzosowego – ciekawego grzyba, który przywędrował do nas z Ameryki Północnej i akurat w okolicach Stilo, co wrzesień, ponawia inwazję na nasz kraj. Przy okazji grzybobrania odwiedzimy mniej istotne miejsca, takie jak latarnia morska (można zwiedzać!) i jedna z piękniejszych plaż na polskim wybrzeżu (a woda jeszcze ciepła!). Do rzeczy jednak.

10 września o godzinie 11:00 spotykamy się na parkingu w Osetniku (oznaczony jest jako płatny i choć po sezonie nigdy nie spotkaliśmy tam poborcy opłat, to lepiej być przygotowanym na taką okoliczność). Stąd, tylko chwilę czekając na maruderów, wyruszamy leśną drogą do latarni, którą niespiesznie zwiedzimy. Gdy już każdemu opatrzą się soczewki i historie latarników, podreptamy dalej, leśnymi drogami, na plażę. A ta jest tutaj przepiękna – szeroka, oparta o wysokie, zalesione wydmy i pełna wyrzuconych przez morze skarbów. I co istotne – nawet w sezonie świeci pustkami. Tu chętni mogą rozbić parawany, rozłożyć łopatki i wiaderka, wyjąć kanapki z jajkiem, rzucić się na fale…. słowem: plażujemy. Gdy już wysmaga nas wrześniowy wiatr, a najwytrwalsi morsowie odmówią dalszego przebywania w wodzie przejdziemy się kawałek plażą, aby wrócić na miejsce startu kolejną leśną drogą, zahaczając po drodze o piaszczyste wydmy Mierzei Sarbskiej. Całość to nieco ponad 5 kilometrów marszu, wózki z pewnością sobie poradzą (z poprawką na nadmorski piach – duże, pompowane koła to na plaży mus).

Aha, grzyby… no grzyby są, można zbierać 😉 Nie sposób pomylić z czym innym.

Orientacyjny ślad trasy: Zobacz trasę w Traseo

Impreza ma charakter turystyczny – musimy sobie poradzić z wszelkimi przeciwnościami i trudnościami po drodze. Ze względów bezpieczeństwa prosimy o słuchanie zaleceń przewodnika. Organizatorzy zapewniają doświadczonego przewodnika i wsparcie na każdym etapie spaceru, ale uczestnicy biorą udział w wyprawie na własną odpowiedzialność. Niepełnoletni mogą wziąć udział w wycieczce tylko pod opieką osoby dorosłej.

Plan wędrówek na sezon 2022/2023

 

zdjęcie ilustrujące artykuł pochodzi z tej galerii

Napisany przez Grzegorz Wszelaczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *