III Konferencja ROK-ów odbyła się w Olivia Sky Club (Olivia Business Center) 6 października tego roku w Gdańsku. Zaproszono na nią rodziny odpowiedzialne za klasę z całej Polski, a w przypadku Fregaty – wszystkich chętnych. Na konferencję przyjechało 99 rodziców, natomiast 66 dzieci miało zorganizowaną opiekę w budynku Fregaty.

III Konferencja ROK-ów w Gdańsku - wykład Krzysztofa Mikuły
Pierwszą cześć: „ROK – rodzice, na których można się oprzeć”, poprowadził ks. dr Michał Kwitliński; drugą: „Do czego są potrzebni nauczyciele – o współpracy z rodzicami w przedszkolach i szkołach rodzin?”, Dobrochna Lama; trzecią: ”Co ja robię tu? Czyli pytanie o sens zaangażowania”, Krzysztof Mikuła.
To tyle jeśli chodzi o suche fakty.
 
Prawdopodobnie każdy z Państwa bez większego problemu znajdzie pożądane informacje na temat zacnych gości, toteż pozwólcie, że skupię się na rzeczach innych. Nie jest tajemnicą, że wszyscy zmagamy się z przeciwnościami i codzienność stawia przed nami szereg wyzwań. Na ogół radzimy sobie z nimi – jak to się zwykło mawiać – tak jak potrafimy. W kontekście edukacji, mamy różne wyzwania jako rodzice, dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy etc., ale…
jest rzecz wspólna, która może nam pomagać, abyśmy powierzone obowiązki mogli wykonywać lepiej, nieco pewniej i mniej “na oślep”. To doświadczenie.
III Konferencja ROK-ów w Gdańsku - Dobrochna Lama

 

III Konferencja ROK-ów w Gdańsku - ks. dr Michał KwitlińskiWszyscy powyżsi prelegenci w większym lub mniejszym stopniu związali swoje życie ze szkołami podobnymi do naszej, jako rodzice, wychowawcy, kapelani. Każda z tych osób, z oczywistych powodów, postrzega szkołę z nieco innej perspektywy. Trudno jest oczywiście wyrokować, która z owych perspektyw jest lepsza by mieć najpełniejszy obraz funkcjonowania szkoły, natomiast pewne jest, że owe punkty widzenia są ogromnie cenne i warto je poznać. Właśnie z doświadczenia naszych gości (i nie tylko, bo w czasie konferencji było naprawdę wiele okazji do rozmów w kuluarach (m. in. na wspaniałych tarasach OBC) z rodzicami z innych placówek) mogliśmy w tym dniu czerpać, aby jeszcze raz przypomnieć sobie
po co właściwie tu jestem, jaka jest wartość tego co robię i w końcu, czy to się na pewno mi (i mojej rodzinie) opłaca.
Chciałbym wymienić trzy zagadnienia, które z mojej perspektywy wydają się najbardziej istotne w funkcjonowaniu naszych placówek.
Pierwsza to kwestia zaangażowania

trochę jak ze sprzątaniem łazienek– samo się nie zrobi, ale efekt powalający – począwszy od zadowolenia żony, poprzez satysfakcję, że zrobiłem coś nie tylko dla siebie, po dumę, że mogłem zobaczyć, jak pomagają mi dzieci – tak też to widzę we wszelkich inicjatywach szkolnych. Warto się angażować, bo każda taka aktywność buduje relacje, uczy wartości, daje radość i wiele innych, bezcennych korzyści.

Druga to koszt

nawet jeśli edukacja dzieci to nie jest duży procent naszego budżetu rodzinnego, to jednak inwestujemy czas, nasze siły etc. Prawdą jest, że wychowanie zawsze kosztuje, bo, w gruncie rzeczy, trudno jest oczekiwać zysku bez inwestycji. Dobrze jest zatem inwestować.

Trzecia to cel

ten aspekt chyba mnie najbardziej dotyka. Osobiście skupiam się na codzienności, co nie wydaje mi się rzeczą złą, ale chyba po prostu niewystarczającą. Widzieć cel, do którego zmierzam, do którego zmierzają moje dzieci,którego osiągnięciem kończy się wszelkie podejmowane działanie, jest rzeczą dobrą i podtrzymującą. Dobrze jest także widzieć tę celowość w edukacji. Szczęśliwie się składa, że Fregata nie jest gdańskim wymysłem, możemy więc widzieć rodziny, które już przeszły tę drogę, słyszeć o postawach absolwentów – mieć nadzieję na równie dobre efekty.

Doświadczenie zdobywać można pewnie na wiele sposobów, ale moim skromnym zdaniem, najbardziej owocne jest zawsze spotkanie z drugim człowiekiem.
rozmowy w kuluarach ;)
Jestem wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania konferencji i, jeśli można, już teraz zapraszam na IV Konferencję ROKów. Naprawdę warto.
 

Napisany przez Kamil Szczesiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *