„I ja tam byłem…” 

W ostatni weekend listopada mieliśmy przyjemność brać udział w międzynarodowym kongresie „Rodzina – biznes Twojego życia” zorganizowanym w Józefowie k. Warszawy z okazji 15 lat Akademii Familijnej w Polsce.

Można by zapytać po co tam pojechaliśmy – konferencja przecież trwała cały weekend a jak wiele rodzin nadmiarem wolnego czasu nie grzeszymy.

No i tu pojawia się kwestia kompetencji i przyjaźni. Po pierwsze – przygotowany program był naprawdę na wysokim poziomie, a prelegenci pokazali problematykę funkcjonowania rodziny w obecnym świecie w bardzo interesujący sposób. Po drugie – pojechaliśmy tam grupą dobrych przyjaciół i spotkaliśmy się tam także z zaprzyjaźnionymi małżeństwami.

Rodzina – biznes Twojego życia - Fregata na 15-leciu Akademii Familijnej w Polsce

 

Ale do meritum. Całą konferencję rozpoczął wykład Javiera Vidal Quadrasa – sekretarza generalnego Międzynarodowej Federacji na rzecz Rozwoju Rodziny (IFFD) – który zwracał uwagę na tzw. ripple effect.

Przekładając go na relacje międzyludzkie wiemy, że każdy człowiek w swoim życiu ma wpływ na co najmniej 1000 osób w swoim otoczeniu, które czerpią z tego jak się zachowujemy.

Następnym prelegentem był Janusz Wardak, który podsumował 15 lat funkcjonowania Akademii Familijnej w Polsce w ramach IFFD. Następnie prof. Nuria Chinchilla (IESE Business School) poprowadziła prelekcję: „Rodzina i praca: dwie pasje – jedno życie”, w którym wskazywała na możliwy i coraz częściej spotykany konflikt między pracą a rodziną z powodu niedopasowania czasu. Według jej obserwacji nie jest najważniejsza równowaga czasu a jego odpowiednie balansowanie – sytuacje życiowe są tak dynamiczne, że nie da się w obecnej rzeczywistości ustalać pewnych sztywnych schematów działania. Ważne jest natomiast, parafrazując greckiego myśliciela,

wiedzieć, gdzie się zmierza – w innym przypadku każdy kierunek czy rozwiązanie może się nam wydać dobre.

Kolejnym prelegentem był Miguel Postigo, który opowiadał o swoim bracie Chema Postigo – zmarłym ostatnio najbardziej rozpoznawalnym ojcu wielodzietnej rodziny, który przez wiele lat promował ideę rozwoju kompetencji każdej rodziny.

Część otwartą zamknął wykład Janusza Wardaka „Jak wykorzystać kompetencje zawodowe do bycia lepszym rodzicem?” Podał on kilka ważnych aspektów w myśleniu o rodzinie:

  • pamiętaj o celu ostatecznym
  • nie rezygnuj z marzeń
  • zmień „pracuj długo dla rodziny” na „pracuj dobrze dla rodziny”
  • równowaga rodzina-praca – jest to synergia a nie działanie matematyczne o sumie zerowej
  • zajmij się kręgiem wpływu a nie kręgiem zainteresowań
  • jako małżonek i rodzic jesteś niezastąpiony – jako pracownik tak
  • wzrost konsumpcji nie prowadzi do większego szczęścia

Całość pierwszego dnia zakończyła uroczysta kolacja z ogromnym i smacznym tortem. Dodatkowo przygotowano dla uczestników program artystyczny, gdzie w kameralnym gronie można było wysłuchać koncertu kwartetu smyczkowego.

Rodzina – biznes Twojego życia - tort z okazji 15-lecia Akademii Familijnej w Polsce

W niedzielę wszyscy uczestnicy brali udział w warsztatach szkoleniowych, których podsumowaniem był wykład Piotra Kociołka „Coaching i analiza przypadku jako efektywne metody szkolenia dorosłych”.

Po takiej dawce wiedzy przeplatanej ogromnymi emocjami nie pozostaje powiedzieć nic innego, jak po prostu: warto było…

 

A dla tych, którzy chcieliby uczestniczyć w podobnych wydarzeniach już dzisiaj możemy zaprosić na międzynarodowy kongres IFFD do Londynu, który się odbędzie 18-20 października 2019.

Napisany przez Piotr Wiktorowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *