Background czyli tło

Znacie ideę FabLab’u? Miejsca, w którym zgromadzone są narzędzia i urządzenia pozwalające każdemu chętnemu majsterkować, prototypować i tworzyć rzeczy, których nie mogliby sklecić we własnej piwnicy. Czy to z braku miejsca czy specjalistycznych narzędzi, czy kogoś kto mógłby pomóc i doradzić.  
W dobie zaniku szkolnych zajęć technicznych (nie we Fregacie, wiem) takie miejsca to często jedyna możliwość, aby mieszczuch nie tylko poznał zasadę działania tokarki, plotera czy zwykłej wiertarki, ale też mógł ich użyć w praktyce.

Nasz park maszynowy!

Nasz park maszynowy!

My na to jak na lato

No i tak się złożyło, że fregatowa łódka (sezon w pełni – zapraszamy do pływania!) wymagała kilku drobnych napraw i nowego wózka slipowego, ja chcę zbudować grenlandzki kajak, a jeszcze innemu Tacie marzą się warsztaty modelarskie. Najodważniejszy z nas poszedł, zapytał i załatwił – dostaliśmy od Szkoły dla Chłopców przestrzeń na urządzenie warsztatu! Od razu rzuciliśmy się w wir pracy. Wysprzątaliśmy zagracone pomieszczenie i zaczęliśmy gromadzić narzędzia (mamy już wcale pokaźny zbiór), oraz wzięliśmy się za pierwsze projekty.

Weź to teraz wszystko ohebluj

Weź to teraz wszystko ohebluj

I tak Jarek Gierach zrobił dla naszych Przedszkolaków pomoce do nauki pierwszych węzłów. Zapytajcie, część z nich regularnie używa ich na zajęciach! Paweł Gabriel wziął się za wózek slipowy (zobaczycie go na fregatowym pikniku!). Wszyscy pospołu odnowili drewniane elementy łódki. Zaś autor niniejszej notatki ugrzązł w heblowaniu kilkuset desek na blat stołu warsztatowego. I tylko przy okazji powiesiłem w stołówce chłopaków tablicę, na której mogą wyrazić swoje niezadowolenie z dzisiejszego obiadu. Zadowolenie jest, zdaje się, skutecznie tłamszone przez łobuziarską przekorę grupy. Znaczy się normalni.  

Tablica okropnych obiadów

Tablica okropnych obiadów

Zapraszamy!

FabLab’em może jeszcze nie jesteśmy ale też nie mamy się czego wstydzić. Zapraszamy wszystkich chętnych (Panie – Wy też jesteście mile widziane!) do współudziału w majsterkowaniu – czy to z własnymi projektami, czy do pomocy w naszych. Kontakty do nas znajdziecie poniżej. A może ktoś ma jakąś sensowną piłę stołową na zbyciu?

Wózek wymagał interwencji fachowców

Wózek wymagał interwencji fachowców

Będziemy zamieszczać doniesienia z warsztatowego frontu i anonse odnośnie projektów na blogu, w kategorii Warsztat. Dyżurujemy, wieczorami,  jak niżej. Przed przyjazdem najlepiej upewnić się czy danego dnia ktoś będzie.

Jarek Gierach – poniedziałek – 609 008 086

Paweł Gabriel – wtorek – 504 153 429

Andrzej Kiczorowski – środa – 667 438 863

Grzegorz Wszelaczyński – czwartek – 793 294 229

Napisany przez Grzegorz Wszelaczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *