Skarbiec… by wydobywać rzeczy nowe i stareSciFun to kanał na YouTube, który wyrósł z Nietuzinkowego Bloga Naukowego. Jego autor zafascynowany światem oraz prawami rządzącymi nim tworzy filmy, w których z pasją oraz iście dziecięcą ciekawością i uporem bada, eksperymentuje i przybliża tematy z dziedziny fizyki, zarażając przy tym swoją pasją i bawiąc, czasem do łez. Program przez 4 lata swojego istnienia zgromadził pokaźną widownię. Zdarza się, że niektóre z odcinków SciFuna służą pomocą nauczycielom w czasie prowadzenia lekcji. Naszej córce do gustu przypadły bardzo te dwa odcinki:

Fizyka w STAR WARS

Świetlówki pod Liniami Wysokiego Napięcia

Polecam wszystkim rodzicom, zwłaszcza tym, których pociechy są zafascynowane Star Wars.

A tutaj link do jednego z moich ulubionych: Tworzenie czarnych dziur – Universe Sandbox!

Zaś ten eksperyment można przeprowadzić z dzieckiem na świeżym powietrzu, właściwie od niechcenia: Nieoczekiwany Transfer Energii. Więcej ciekawych filmów SciFuna znajdziecie tutaj: SciFun

 

Skarbiec… by wydobywać rzeczy nowe i stareTeraz coś starego, co koniecznie należy wydobyć z mroku zapomnienia: The Neverhood. To gra komputerowa stworzona przez firmę DreamWorks, która swoją premierę miała 31 października 1996 roku, gra mojego dzieciństwa, w którą obecnie grywamy całą rodziną. Została stworzona metodą poklatkowego filmowania i animacji, ponieważ główny bohater i uniwersum, w którym się porusza zostały w całości wykonane z…

plasteliny. W fabule gry można dostrzec bardzo wyraźne inspiracje biblijną Księgą Rodzaju i nie tylko. W jej trakcie poznajemy historię The Neverhood – świata, w którym po raz pierwszy budzi się nasz bohater, Klaymen. Razem z nim poznajemy krainę, rozwiązujemy niezliczone łamigłówki, szukamy dźwigni i guzików, które otwierają kolejne etapy gry.

Niektóre zagadki i zadania są dość trudne, ale… co dwie głowy to nie jedna, a im więcej, tym weselej.

Podczas wędrówki znajdujemy i zbieramy dyskietki, dzięki którym stopniowo poznajemy historię The Neverhood. Na nagraniu niejaki Willie łamaną angielszczyzną opowiada nam, co takiego wydarzyło się wcześniej i pomaga nam zrozumieć kim oraz po co tutaj jesteśmy: „I tell you a story. Story about good, story about bad. (…) the true story. Willie know when you’ll know the truth then you’ll know what to do…” Skarbiec… by wydobywać rzeczy nowe i stare

 

Artykuł ukazał się w Biuletynie Fregaty w maju 2017 roku.

 

Napisany przez SzE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *