Dziękujemy wszystkim za udział w naszym ‘Słonecznym Konkursie Fotograficznym”. Zadanie było niełatwe, choć temat dobrze znany, żeby nie powiedzieć oczywisty – należało sfotografować słońce. Teraz przyszedł czas na ogłoszenie wyników! Jury konkursowe „obradowało” online, jak przystało na covidową rzeczywistość, i wybrało najciekawsze, najbardziej poruszające i inspirujące fotografie. Bardzo dziękuję członkiniom jury, Pani Iwonie Czerneckiej i Pani Iwonie Olbryś-Pstrągowskiej, które oceniły prace i napisały poetyckie wręcz laudacje. Dziękuję również Dyrekcji Fregaty za ufundowanie nagród.


Gratulujemy autorom pomysłów, wszystkie fotografie były bardzo ciekawe. Z trudnością wybraliśmy po trzy pierwsze miejsca w każdej z kategorii. Jedynie pierwsze miejsce wśród prac Uczennic nie sprawiło nam kłopotu – wygrało niezwykle oryginalne i artystyczne zdjęcie. Być może dla niektórych z Was to pierwszy lecz nie ostatni krok w fotograficznej podróży. Zachęcamy Was do eksperymentowania i poszukiwania własnego spojrzenia przez obiektyw. Nikt nie patrzy na świat tak, jak Ty!


Posłużę się w tym miejscu cytatem z książki fotografa i podróżnika Davida DuChemin’a: „Kusi mnie, by napisać, że w fotografii nie ma czarodziejskiej różdżki. Przez lata powtarzałem to swoim uczniom. Ale myliłem się. Taka różdżka istnieje: to robienie zdjęć. Tysięcy, tysięcy zdjęć. Ta różdżka to być ze sobą szczerym i nie starać się nikogo naśladować. Dać swojemu rzemiosłu czas, aby mogło się rozwinąć, i nie oczekiwać, że z dnia na dzień uda Ci się osiągnąć mistrzostwo w dziedzinie, którą inni doskonalili całe życie. Ta różdżka to także oglądanie zdjęć i uświadamianie sobie, jakie budzą w Tobie uczucia i dlaczego. To studiowanie prac malarzy, projektantów oraz innych artystów tworzących w dwóch wymiarach, a także czerpanie z ich doświadczeń. To niestrudzone poszukiwanie światła, linii i chwili (…)”


Zapraszamy do obejrzenia pokonkursowej galerii nagrodzonych i wyróżnionych prac. Nagrody oraz dyplomy czekają w sekretariacie przedszkola Fregata od 27 listopada 2020. Oto zdjęcia laureatów:


***
Kategoria Uczennice
Miejsce 1: Agata Borowska „Odbite promienie słoneczne”

Jednogłośna zwyciężczyni! Fotografia nas zachwyciła i urzekła swoją tajemniczością. Oto opinie jury:


„Zdjęcie szczególnie ciekawe artystycznie. Symetryczne linie porządkują obraz, z drugiej strony nie pomagają zrozumieć, gdzie i jak to zdjęcie zostało zrobione. Cały czas się zastanawiam”


„Nieoczywista artystyczna interpretacja tematu i wyjątkowe fotograficzne oko. Brawo!”

Miejsce 2: Maria Wysińska „Słońce w samochodzie”„Bardzo ciekawa fotografia, nietypowe, dynamiczne ujęcie. Oryginalne i sentymentalne spojrzenie na wakacyjną podróż – a może powrót do domu?”

„Trzeba być uważnym, by zauważyć słońce w samochodzie! To złapanie umykającej chwili, pomarańczowego, zachodzącego słońca, które wręcz wciska się do auta, a i tak nie każdy by to dostrzegł.”


Wybraliśmy również dwa miejsca trzecie, ex aequo.

(I) Miejsce 3: Klara Stępińska ‘Schronisko się pali!”

„Pomysłowe i dowcipne! Trzeba chwilkę pomyśleć, żeby skojarzyć dlaczego właściwie ‘schronisko się pali’? Zmysł reporterski, odpowiedni moment, fotograficzna odwaga.”

„Wesołe dzieci na wakacjach na tle tajemniczego schroniska. Intrygujące połączenie pierwszego i drugiego planu prowokuje pytanie – ‘Co wydarzyło się w tej bajce?”


(II) Miejsce 3: Zofia Jędrzejczak „Trzy perspektywy – jedno słońce”

„Artystyczna wizja słonecznego światła w codzienności. Fotograficzny refleks autorki dostrzega w zwykłym widoku z okna i na domowej ścianie – złote, mieniące się chmury ponad dachami oraz ciekawe kształty cieni.

 

Przyznaliśmy również wyróżniania specjalne dla następujących fotografii:

Wyróżnienie specjalne: Łucja Szymańska „Niebo nad Witominem”

„Bardzo ciekawe. Oślepiające słońce, żarząca się wielka kula i lekkość drobnych chmur.”

Wyróżnienie specjalne: Agata Borowska „Ogórkowe słońce”

„Nietypowe skojarzenie, odważna i żartobliwa wariacja na temat słońca.”
„Bravo za alegorię i badawcze ujęcie tematu. Efektowne ujęcie w skali makrofotografii.”


Wyróżnienie specjalne: Malwina Bednarska „Zachód słońca nad rzeką Słupią”

„Wysublimowany, czarujący fotograficzny pejzaż. Skośne linie tworzą niezapomnianą kompozycję. Widzę to zdjęcie na ścianie w pięknym wnętrzu.”


Wyróżnienie specjalne: Zuzanna Kałuża „Wschód słońca”

„Krótki moment, trzepot skrzydeł, krzyk mew. Intrygujące nadmorskie światło wchodzącego słońca. Bardzo ciekawa kompozycja.”

Wyróżnienie specjalne: Antonina Kostecka „Polny zachód słońca”

„Wakacje na wsi, pachnąca polnymi kwiatami łąka, w oddali zarys domu… Romantyczny kadr wypełniony senną atmosferą letniego wieczoru. ”


Wyróżnienie specjalne: Klara Stępińska „Wschód słońca znad morza”


„Ciekawe ujęcie perspektywy powietrznej i intrygujący tytuł powoduje, że widz rzeczywiście szuka na zdjęciu morza…w górach! Brawo za warsztat i oko!”

 

*****
Kategoria: Rodzice

Miejsce 1: Marta Wysińska

,,Aż do zachodu słońca” – piękne uchwycenie tego, czego większość z nas – jako dzieci – poszukiwało w czasie wakacji: przygody oraz bycia na dworze o zmroku! Bardzo nostalgiczne zdjęcie w moim odczuciu.”

„Wizualnie kojarzy mi się z okładką National Geographic. Kręgi na wodzie układają się w harmonijne kształty. Sylwetki są tajemnicze. No i ten wielokropek w tytule pozwala usłyszeć westchnienie nieco zmęczonego długim wieczorem rodzica na wakacjach – dobre!”

 

Miejsce 2: Blanka Kaczorowska

„Fotografie ukazują naszą wspólną przestrzeń, którą wielu z nas zmierza codziennie do Fregaty. Magiczną i tajemniczą. Słońce na wszelkie sposoby próbuje przebić się przez konary. Siła słońca!”

„Trzy razy słońce, trzy razy drzewo – a jednak za każdym razem coś innego. Świetliste bliki przenikają każdy z kadrów. Ujmujące.”

Miejsce 3: Maciej Szymański

„Zdjęcie, choć niewyraźne, to po prostu mające niebywały urok. Czarne plamy na iskrzącej się i wręcz oślepiającej wodzie.”

„Patrząc na to zdjęcie aż chce się zmrużyć oczy – a przecież nie siedzę na plaży! Złoty, wakacyjny klimat. O to chodziło!”

 

 

Napisany przez Alicja Miluska

1 Comment

Fotografia

Bardzo fajne zdjęcia. Pierwsze miejsce w kategorii uczennice jest naprawdę niesamowite. Sam jestem fotografem amatorem i mam kilka fajnych zdjęć ze Słońcem w tytule. Szkoda, że przegapiłem ten konkurs :).
Może tak kalendarz Fregatowy że zdjęciami uczniów, rodziców?

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *