Dom rodzinny
dawna stolica świata
przez jego Wielką Izbę
przebiegały
wszystkie równoleżniki i południki
dookoła niego krążyło słońce
odbijające się zimą niby w lusterku
w kuchennym piecu
nad domem wisiało niebo
pod domem
zakopane było piekło
wokół serdecznego palca mamy
obracała się cała planeta

Józef Baran „Dom rodzinny” (fragment)

W pędzie codzienności, być może nie mamy zbyt wielu okazji, by zastanowić się głębiej, jak fundamentalną rolę w naszym życiu odgrywa pojęcie „domu”. To przecież nie tylko budynek i metraż z estetyczną wizualizacją. To przede wszystkim pojęcie rzeczywistości jaką buduje i tworzy każda rodzina. W tej rzeczywistości wzrastamy, kształtujemy nasze charaktery, uczymy się relacji z innymi osobami, spędzamy czas, pracujemy i wypoczywamy. Tu rodzą się pierwsze wzorce, tu buduje się poczucie bezpieczeństwa, tu wreszcie, odkrywamy wartości i filary życia.

Przekładając to na współczesne myślenie – dom powinien funkcjonować jak sprawnie zarządzana firma.

Każdy domownik ma w nim swój zakres zadań i obowiązków oraz obszar działań. I jak każda dobra firma, również domowa rzeczywistość potrzebuje ciągłego udoskonalania, poszukiwania nowych rozwiązań, zarówno technologicznych, logistycznych, jak i komunikacyjnych. Efekty działania takiej domowej firmy są nieocenione. Mówi się przecież, że mamy takie społeczeństwa, jakie domy.

Coraz więcej osób odczuwa dziś potrzebę ciągłego rozwoju i kształcenia się. Warto więc pomyśleć o tym, że i dobrze „prosperujący” dom wymaga podobnego podejścia.

Od kilku już lat Centrum Konferencyjno-Formacyjne Dworek w Bożej Woli organizuje dwa razy do roku (termin wiosenny: maj lub czerwiec oraz jesienny: wrzesień) trzydniowe kursy dla pań pod nazwą Mój dom, moja pasja.

 

Zobaczyć swój dom na nowo - kursy w Dworku

To ciekawy sposób, by spojrzeć na perspektywę swojego domu i rodziny na nowo. Bogaty i ciekawy program Kursu pozwala paniom na podjęcie refleksji nad stanem swej rodzinnej firmy. Praktyczne i ciekawe wykłady pomóc mogą w reorganizacji domowych rozwiązań i logistyki, a wiedza oraz doświadczenie prowadzących, niejednokrotnie działają inspirująco na uczestniczki Kursu. To również dobry sposób na duchowy odpoczynek, okazja do przemyśleń i nabrania nowego spojrzenia na wiele spraw. Piękne otoczenie i przytulna atmosfera Dworku na pewno będą w tym wszystkim bardzo pomocne.

 

Zobaczyć swój dom na nowo - kursy w Dworku

Zdjęcia: Carmen Lopez Marin i Emilia Szczesiak

 

Napisany przez Katarzyna Kopańska

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *