Gdy myślimy o dziejach polskiego zrywu wojskowego w czasach II wojny swiatowej przywołujemy najczesciej dzieje Kampani Wrześniowej, Powstania Warszawskiego, Polskiej Armii na Zachodzie, Kościuszkowców, Armii Krajowej, NSZ, późniejszego powstania antykomunistycznego i innych szeroko opisanych i raczej dobrze znanych wydarzeń, zjawisk i ludzi. Tymczasem historia kaszubskiej Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski jest nieco w cieniu. Pamiętają o niej nieliczni, pisze jeszcze miejsze grono historyków i pasjonatów, a tymczasem mieszkamy w miejscu otoczonym pamiątkami po tej organizacji. Tak wszak ciekawej i umykającej jednoznacznym ocenom, spoza głównego nurtu oporu posanacyjnej Polski. Ba, nawet jedna z naszych wycieczek szła przez krótki odcinek szymbarską ulicą Zakładników Szymbarskich. Kim jednak owi zakładnicy byli? Na najbliższej wyprawie się tego dowiemy.

Z uwagi na coraz krótsze dni i dosyć długą trasę połączoną ze zwiedzaniem bunkra TOW GP tym razem nie zaplanujemy wspólnego udziału we Mszy Swiętej, a na miejsce startu udamy się samochodami. Ruszamy 21 listopada o 10:00 spod przystanku PKM Wieżyca. Stąd od razu podejście na to najwyższe naturalne wzniesienie Niżu Polskiego (kiedyś już tędy szliśmy, jednak w drugą stronę). Na szczycie na chętnych czeka wieża widokowa i krótki odpoczynek, po którym łagodnym stokiem zachodnim zejdziemy do Szymbarka, gdzie w Centrum Edukacji i Promocji Regionu odwiedzimy zrekonstruowany bunkier Organizacji (wstęp jest płatny – cennik). Odsapnąwszy nieco wyruszymy dalej – w stronę Gołubia Kaszubskiego, gdzie odszukamy stojący na brzegu jeziora krzyż upamiętniający tragiczną śmierć dowódcy Gryfa – Józefa Dambka. Stąd też wrócimy PKMką po samochody.

Czeka nas niemal 13 kilometrów marszu, stąd obowiązkowe są dobre humory i pozytywne nastawienie, opcjonalne przekąski piknikowe, pamiętajcie też o adekwatnym do pogody ubraniu.

W razie pytań nie wahajcie się pisać na adres g.wszelaczynski(at)gmail.com. Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o kolejnych spacerach zasubskrybuj Bulajowy newsletter lub zapisz się do grupy na WhatsAppie – więcej informacji pod powyższym adresem.

Orientacyjny ślad trasy: Zobacz trasę w Traseo

Impreza ma charakter turystyczny – musimy sobie poradzić z wszelkimi przeciwnościami i trudnościami po drodze. Ze względów bezpieczeństwa prosimy o słuchanie zaleceń przewodnika. Organizatorzy zapewniają doświadczonego przewodnika i wsparcie na każdym etapie spaceru, ale uczestnicy biorą udział w wyprawie na własną odpowiedzialność. Niepełnoletni mogą wziąć udział w wycieczce tylko pod opieką osoby dorosłej.

Plan wędrówek na sezon 2021/2022

 

 

 

Napisany przez Grzegorz Wszelaczyński

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *