Uwaga – zmiana godziny odjazdu!

 

Nowy rok rozpoczniemy kontynuując zwiedzanie pamiątek wojennych Pomorza. Obrona Helu to jeden z jaśniejszych punktów Kampanii Wrześniowej. Warunki geograficzne oraz sprawne dowództwo pozwoliły naszym żołnierzom bronić się cały miesiąc. Mogliby trwać dłużej, jednak w obliczu upadku całego kraju, dalszy opór oznaczał bezcelową utratę krwi… . Paradoksalnie, pod koniec wojny Niemcy próbowali uczynić z Helu własną twierdzę, jednak nie wyciągnęli lekcji z polskich doświadczeń i obsadzili półwysep zbyt dużą załogą, która ostatecznie poległą w walce z… głodem. Po wojnie Hel stał się ponownie rejonem umocnionym Marynarki Wojennej i jego umocnienia uległy rozbudowie, unowocześnieniu i wydatnemu zwiększeniu siły ognia. Obecnie, z uwagi na zmieniające się środki bojowe Hel stracił na strategicznym znaczeniu i jego umocnienia dostępne są do zwiedzania. Postaramy się obejrzeć ich fragment zatopiony w wydmach wokół miasta Hel.

Dni robią się już dłuższe, ale z uwagi na odległość i dostępność światła słonecznego zaczynamy wcześnie i – UWAGA – tym razem w sobotę. 29 stycznia o 8:06 wsiadamy w SKMkę na stacji Gdańsk Oliwa i jedziemy do Gdyni Głównej, gdzie przesiadamy się na pociąg Przewozów Regionalnych (odjazd o 8:40) do Helu. Chwilę po 10 powinniśmy być na miejscu. Czeka nas ciut ponad 6 kilometrów marszu, połączonego ze zwiedzaniem napotkanych umocnień (spróbujemy wejść do Muzeum Obrony Helu, jednak to jest do marca zamknięte i niekoniecznie nam się to uda). Koniec stycznia to środek zimy, zatem pamiętajcie nie tylko o obowiązkowych dobrych humorach i pozytywnym nastawieniu, ale też o ciepłym ubraniu i termosie z czymś ciepłym.

W razie pytań nie wahajcie się pisać na adres g.wszelaczynski(at)gmail.com. Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o kolejnych spacerach zasubskrybuj Bulajowy newsletter lub zapisz się do grupy na WhatsAppie – więcej informacji pod powyższym adresem.

Orientacyjny ślad trasy: Zobacz trasę w Traseo

Impreza ma charakter turystyczny – musimy sobie poradzić z wszelkimi przeciwnościami i trudnościami po drodze. Ze względów bezpieczeństwa prosimy o słuchanie zaleceń przewodnika. Organizatorzy zapewniają doświadczonego przewodnika i wsparcie na każdym etapie spaceru, ale uczestnicy biorą udział w wyprawie na własną odpowiedzialność. Niepełnoletni mogą wziąć udział w wycieczce tylko pod opieką osoby dorosłej.

Plan wędrówek na sezon 2021/2022

 

Żródło zdjęcia: Helcamp

Napisany przez Grzegorz Wszelaczyński

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *