Wypoczynek bohatera

Dziesięć miesięcy nauki w szkole to obowiązek każdego ucznia. Obowiązek ten, z końcem czerwca, zostanie zwieńczony nagrodą – odpoczynkiem.

Każdy uczeń, choć na chwilę, zapomni o podręcznikach, agendach, piórnikach i klasówkach. Według statystyk 50% uczniów wyjedzie poza miejsce zamieszkania a drugie 50% w nim zostanie. Część uczniów będzie czytać, część uprawiać sport, część spotka się z kolegami z klasy, część odwiedzi teatr, a część… zrobi to wszystko, a nawet trzy razy więcej.
Wakacyjny tryb spędzania czasu, różni się od tego szkolnego głównie w proporcji między odpoczynkiem a czasem przeznaczonym na naukę. Można założyć (błędnie), że proces nauczania w czasie wakacji ustaje i wznawia się z końcem sierpnia. Tak nie jest. Trwa on nieustannie. Właśnie dlatego warto kierować chłopaków na takie formy spędzania czasu wolnego, które pozwolą im rozwinąć konkretne umiejętności, lub nie pozwolą zapomnieć o tych już wypracowanych.
Wartości takie jak porządek, męstwo, odpowiedzialność, sprawiedliwość, punktualność, roztropność, samodzielność – nie ćwiczone, regularnie szybko „ulatują”.

W ferworze wyjazdów, odwiedzin babć i dziadków, kolonii i obozów, warto czasami spojrzeć na tę przyziemną stronę wakacji: porządek na biurku, nakrywanie do stołu, sprzątanie po obiedzie, wynoszenie śmieci. Wyręczanie dzieci w podobnych czynnościach, pozwoli szybko osiągnąć cel, jednak czy zawsze porządek jest celem samym w sobie?!
W czasie wakacyjnego odpoczynku można zapomnieć o jeszcze jednej rzeczy, która u chłopaków równa się bohaterskiemu wyczynowi – punktualnym wstawaniu. Wstawanie po pierwszym budziku lub o konkretnej godzinie (niekoniecznie tej samej co w roku szkolnym) pozwoli zachować aktywność w ciągu dnia, odpocząć w nocy czy nawet zjeść śniadanie przed obiadem…
Moc bohaterskiego wstawania i aktywny wypoczynek pomogą uczniom bezboleśnie wrócić we wrześniu na szkolne tory.
Wypoczywajmy więc po bohatersku!

Napisany przez Piotr Sznajderowicz