Integracja sensoryczna to zdolność układu nerwowego do organizacji i interpretacji informacji dostarczanych przez zmysły oraz reakcja organizmu na bodźce płynące z otoczenia. Mózg otrzymuje informacje pochodzące ze wszystkich receptorów: wzrokowych, słuchowych, smakowych, węchowych i czuciowych, potrafi je odpowiednio zinterpretować i na nie odpowiedzieć. 

Integracja sensoryczna rozpoczyna się bardzo wcześnie, bo już w okresie płodowym i kształtuje się do około 7 roku życia. 

Co możemy zrobić by wspomóc integrację sensoryczną maluszków, tak ważną dla rozwoju psychomotorycznego? Pierwszym pomysłem jest pudło sensoryczne z umieszczonymi w środku kasztanami, fasolą, grochem bądź ryżem. Zadaniem malucha będzie wyłowienie ukrytych elementów.  Kolejnym pomysłem są ścieżki sensoryczne. Wystarczy na macie piankowej albo na dywanie ułożyć np. kamyki, małe szyszki, patyki, kasztany, ziarna fasoli czy żołędzie. Chodzenie po ścieżce sensorycznej to świetny masaż dla małych stóp, pobudza różne receptory, stymuluje wyobraźnię i równowagę oraz poprawia koordynację wzrokowo-ruchową.

Zabawy sensoryczneProponuję również masy sensoryczne.

Ugniatanie, przelewanie i dotykanie różnych faktur jest bardzo ważne w rozwoju motoryki małej.

Dlatego warto proponować malcowi różne rozwiązania: ciastolinę, piankolinę, galaretki, piasek kinetyczny, lód itp. Pomocnym dla maluchów będzie codzienne wspólne gotowanie (mieszanie, przelewanie, odmierzanie, ugniatanie), pisanie literek lub rysowanie różnych kształtów w rozsypanej na stole mące/kaszy a także malowanie rękami i stopami to wszystko, podobnie jak pudełka sensoryczne, uwrażliwia receptory. W życiu codziennym mamy wiele możliwości by wspierać układ dotykowy naszych maluszków. Do dzieła! Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia!

Napisany przez Sandra Lewandowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *