Rok szkolny 2018/2019 powoli dobiega końca. Nasze grono pedagogiczne przygotowuje się już do zakończenia III trymestru, wystawienia ocen rocznych, promocji uczniów do wyższych klas, pożegnania pierwszych w historii naszej szkoły absolwentów. W najbliższy wtorek odbędzie się rada klasyfikacyjna. Podsumowując obecny rok szkolny, wyciągamy wnioski co do przyszłego. Wszak za trzy miesiące ponownie będzie 1 września.

W nowym roku szkolnym będzie nas więcej.

Z radością przywitamy pierwszoklasistów rozpoczynających przygodę edukacyjną w naszej szkole, jak również nowych uczniów przychodzących do starszych klas. Odnotowujemy duże zainteresowanie naszymi placówkami. W ostatnich dniach prowadzimy wiele rozmów z rodzicami, którzy chcą posłać swoje dzieci do obecnej III, IV, V czy VI klasy. To rodzice uczniów szkół publicznych, ale także placówek niepublicznych. To dla nas radość, ale i wyzwanie.

Chcemy, aby w przyszłym roku szkolnym nauka języka angielskiego odbywała się jak najczęściej w grupach podzielonych ze względu na stopień znajomości języka.

Jak Państwo wiedzą, ministerialna podstawa programowa zakłada w klasach IV-VIII po 3  godziny angielskiego tygodniowo. W naszej szkole oferujemy 5 godzin. W całym okresie edukacji to 10 godzin więcej tygodniowo niż zakłada podstawa programowa. Chcemy więc, aby były jak najlepiej wykorzystane. W klasie IV wspólne będą 3 godziny nauki angielskiego, a pozostałe 2 godziny będą prowadzone w grupach; w klasach V i VI – 2 godziny wspólne i 3 godziny w grupach. W klasie VIII nauka angielskiego będzie prowadzona w podziale na dwie grupy, klasa VII – ze względu na małą liczebność i łatwiejszy kontakt z uczniem – będzie jeszcze jedną grupą.

PorozmawiajMY o szkole dla chłopców
Chcemy od września rozpocząć dodatkowe zajęcia z języka angielskiego (w ramach kółek zainteresowań) „Tea with teacher”.

Będą polegać na rozmowach nauczyciela z uczniami wyłącznie w języku angielskim i „na luzie”, pogawędkach o tym, co chłopcy robili w weekend, jakie filmy oglądali, jakie książki przeczytali, jakie mają plany. Chcielibyśmy, by rozmowy otwierały chłopców na umiejętność mówienia w języku angielskim. Trudno ten cel osiągnąć, realizując przewidziany program nauczania, nawet w grupach.

Jak Państwo wiedzą, prowadzimy zajęcia wspomagające opanowanie podstawy programowej. Pomoc dzieciom mającym trudności z nauką języka polskiego czy matematyki traktujemy jako nasz obowiązek. Chcemy zwrócić większą uwagę także na dzieci szczególnie uzdolnione: odkrywać ich talenty, rozwijać je i pielęgnować.

Dlatego od przyszłego roku szkolnego uruchomimy program „Zdolni z Fregaty” wzorowany na wojewódzkim programie „Zdolni z Pomorza”.

W pierwszej kolejności skoncentrujemy się na naukach ścisłych. Ministerialna podstawa programowa mówi o 4 godzinach matematyki tygodniowo. My oferować będziemy ich 5 w każdej klasie IV-VIII. Dodatkowo, od września chcemy uruchomić zajęcia dla zdolnych z matematyki, fizyki i biologii. Potem przyjdzie kolej na chemię i informatykę. Liczymy na wsparcie przyjaciół szkoły, ludzi nauki, edukacji i techniki. Zapraszając Państwa do Rady Programowej „Zdolnych z Fregaty”, możemy rok po roku wypracowywać coraz doskonalsze metody rozwijania talentów naszych uczniów. Mamy w sobie wiele pokory i wiemy, że będzie to proces rozłożony na miesiące i lata, z czasem rozrastający się o przedmioty humanistyczne, społeczne i artystyczne.

PorozmawiajMY o szkole dla Chłopców

Święty Josemaria Escriva, założyciel Opus Dei, którego wspomnienie liturgiczne wkrótce będziemy obchodzić, pisał:

„Godzina nauki w życiu nowoczesnego apostoła jest godziną modlitwy” (Droga, 335).

Dlatego tak duży nacisk chcemy położyć w przyszłym roku na naukę. Marzymy, by nasi absolwenci mieli realny wpływ na przyszłość naszego kraju. Bez pracy nie osiągną tego celu. Raz jeszcze św. Josemaria: „Ucz się. Ucz się pilnie. Jeżeli masz być solą ziemi i światłem, potrzeba ci wiedzy, umiejętności. A może myślisz, że na próżniaka i wygodnisia wiedza spłynie, jak natchnienie?” (Droga, 340). Będziemy robili wszystko, by sprostać stawianym sobie wymaganiom. Dlatego nie możemy godzić się na przeszkadzanie na lekcjach i rozbijanie procesu edukacji przez złe zachowanie. Cierpią na tym wszyscy uczniowie. Będziemy chcieli skłonić chłopców do wysiłku skupienia bądź przynajmniej nieprzeszkadzania innym.

W ten sposób od edukacji dochodzimy do wychowania.

Kolejnym zadaniem, jakie przed sobą stawiamy, jest położenie większego akcentu na opiekę pedagogiczną i psychologiczną nad uczniami naszej szkoły. Chcemy lepiej diagnozować oraz wspomagać ucznia i rodziców. Dlatego od września terapeuta pedagogiczny będzie prowadził zajęcia każdego dnia. Prócz prowadzenia terapii, będzie miał za zadanie wspomaganie nauczycieli, szczególnie nauczania początkowego, w przygotowaniu do lekcji. Będzie dzielił się swoim doświadczeniem i podpowiadał, jak najlepiej dotrzeć z treściami dydaktycznymi do dzieci stawiających wyzwania.

Chcemy od nowego roku szkolnego zatrudnić na jeden dzień w tygodniu szkolnego psychologa. Miałby oferować wsparcie uczniom, rodzicom i nauczycielom w przezwyciężaniu trudności wieku wzrastania i dorastania. Nie chcemy zastępować poradni psychologiczno-pedagogicznych, z którymi współpracujemy, ale poszerzyć wsparcie dla rodziny oferowane przez szkołę.

Myśląc o wsparciu rodziny, nie możemy pominąć tutoringu.

Ma być on narzędziem do indywidualnego utwierdzania uczniów i rodzin w cnotach, zachęcania do refleksji nad dzieckiem, jego postępami wychowawczymi i edukacyjnymi. Cotygodniowe kilkuminutowe rozmowy tutora z uczniem i trzykrotne półgodzinne spotkania z rodzicami powinny być standardem. Będziemy chcieli poprawiać i pogłębiać relacje dla dobra dzieci.

Całą społeczność Szkoły dla Chłopców Fregata – nauczycieli, rodziców i uczniów – zapraszam na mszę świętą wieńczącą rok szkolny. Chcemy podziękować Bogu za rok wytężonej nauki, przeprosić za nasze słabości i prosić, przez pośrednictwem Maryi, o opiekę podczas wakacji. Liturgia celebrowana będzie w kościele pw. Matki Odkupiciela przy ul. Matejki we Wrzeszczu, w środę 19 czerwca o godzinie 8.00.

Napisany przez Jacek Naliwajek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *