fot. Alicja Miluska

W naszych placówkach szczególnie dbamy o kształcenie muzyczne, bo wiemy jak bardzo ważne jest w całościowym rozwoju dziecka. Badania potwierdzają, że gra na instrumencie muzycznym, śpiew i ruch przy muzyce, mają gigantyczny wpływ na rozwój szeroko pojętego intelektu dziecka, a także na jego sferę emocjonalną. Słuchanie muzyki motywuje i podnosi na duchu. Dzieci, które uczą się gry na instrumencie i ćwiczą śpiew, osiągają lepsze wyniki na egzaminach ze wszystkich przedmiotów ścisłych. Czytają więcej książek. Łatwiej uczą się języków obcych. Przedszkolaki we wszystkich grupach wiekowych mają w swoich planach dwa razy w tygodniu rytmikę.

fot. Alicja Miluska

A  co  to właściwie jest  ta rytmika?

Jest to metoda wychowania muzycznego stworzona przez E. Jaques-Dalcroze`a. Istotą zajęć jest odtwarzanie przebiegu muzycznego za pomocą ruchów ciała. Jest to również taniec, śpiew, gra na instrumentach, improwizacja ruchowa oraz instrumentalna. Metoda ta poprzez ruch, śpiew i tworzenie realizuje cele wychowania ogólnego, oparte na zrozumieniu tkwiącej w dziecku potrzeby ruchu i aktywności. Wychowuje człowieka nie tylko wrażliwego na sztukę, ale samodzielnego, inteligentnego, aktywnego, sprawnego fizycznie. Nie tylko przyszłego odbiorcę muzyki, a często jej wykonawcę i twórcę.

fot. Alicja Miluska

Zajęcia rytmiczne to przede wszystkim nauka poprzez wspólną zabawę,
Pianino przyjmę od...

fot. Alicja Miluska

która prowadzona jest tak, aby zdobywanie wiedzy kojarzyło się dziecku z przyjemnością. Specjalnie skonstruowane zajęcia rytmiczne zawierają w sobie różny dobór ćwiczeń z elementami wyrabiania sprawności fizycznej. Jak również uwrażliwienia na zmiany zachodzące w muzyce i oswajania z zagadnieniami muzycznymi oraz ilustracjami ruchowymi do piosenek. Zawierają elementy tańca towarzyskiego i grupowego. Ćwiczenia łączą się z relaksacją przy muzyce i muzykoterapią.

 

Sala muzyczna jest wyposażona w instrumenty perkusyjne, dzwonki szkolne, bum-bum rurki, chustę animacyjną oraz chustki do tańca.

 

Niestety w naszej nowej sali do rytmiki brakuje nam pianina.

 

Drogi Czytelniku,

jeśli chcesz nam podarować lub też sprzedać za niewielką opłatą pianino prosimy o zgłoszenie się do naszego sekretariatu:

Przedszkole Niepubliczne „Fregata”

ul. Cystersów 13

80-330 Gdańsk Oliwa

lub kontakt z nami:

tel: (58) 342 71 65
mail: fregata@fregata.edu.pl

Pozwoli to nam na zorganizowanie ciekawych i twórczych zajęć dla naszych przedszkolaków.

 

fot. Alicja Miluska

 

Napisany przez Joanna Kozyrska-Sieczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *